Podporují nás

Medailon Jan Jung
Marie Zemanová
Čtyřiačtyřicetiletý Jan Jung, správce internetových stránek kostela sv. Petra a Pavla v Holýšově, je se zdejší farností propojen už od dětství, kdy ministroval. Od roku 1988, kdy se stal zdejším kostelníkem a později po oslepnutí a odstěhování do Prahy, kde nejdříve studoval a posléze i pracoval jako učitel braillova písma a to až do úrazu(2006),  se stará o výzdobu kostela nejen o velkých církevních svátcích, v minulosti pomáhal svým rodičům, kteří léta o kostel pečovali.
Od mládí měl potíže se zrakem. Ve 25 letech oslepl. I přesto vystudoval střední. školu a má za sebou i tři semestry oboru náboženské nauky na KTF UK. Jak řekl před lety v pořadu Život s bílou holí. „S tímto handicapem se na sto procent smířit nedá. Ale žít se s ním dá.“
Pracoval v rehabilitačním a rekvalifikačním středisku pro nevidomé Dědina v Praze, převážně
jako učitel Braillova písma. Klientům také zprostředkovával služby zvukové. knihovny. Později zde působil i jako dobrovolník.
Ve volném čase se věnuje psu Betynce, sportuje a cestuje.
Má rád lidi, na webu kostela neváhá uveřejnit zprávu o zapomenuté dětské hračce, protože ví, jak je to důležité. Víra mu pomohla vyrovnat se se ztrátou zraku i následky vážného úrazu, kdy v roce 2006 narazila do autobusu, ve kterém cestoval, tramvaj.
Mnoha způsoby se aktivně podílí na životě kostela, který v minulosti podpořil opakovaně i finančně. Stojí mimo jiné za vydáním publikace o místní nové Křížové cestě, kterou byl holýšovský kostel v r. 2011 vybaven. Podílel se i na vymalování kostela, obnově varhan i zpřístupnění betlému.


 

Několik let se nedařilo odstranit následky destrukční činnosti holubů na věži našeho kostela Sv. Petra a Pavla v Holýšově.

Holuby poškozovali i vnitřní vybavení věže a všude přítomný prach zavinil v horkých letních měsících roku 2015 nevratné poškození systému automatického zvonění. P. Jung za pomoci soukromých finančních darů od věřících zajistili vyčištění věže, montáž konstrukcí znemožňujících nálet holubů. S ohledem na malý počet věřících nemáme sílu zajistit další finance na obnovení rozvodů a elektroniky pro zajištění celodenního zvonění a ani  na další nezbytné opravy jako jsou:

opěrná zeď, fasáda, hlavní schodiště, bezbariérový přístup  a zeleň kolem našeho kostela.

Prosíme tímto všechny, kterým není lhostejný vzhled našeho města, o jakoukoliv finanční pomoc ve výše uvedené věci. Snažíme se do budoucnosti získat i další finance prostřednictvím města Holýšova, Ministerstva kultury ČR, církve i věřících . Náš cíl je celková oprava kostela včetně schodiště, omítek, hradby atd.,vždyť jde o jedinou historickou památku z 2. pol. 14. století v našem městě.

Případní drobní dárci mohou svůj dar hodit v kostele do kasičky, případní větší dárci nechť kontaktují administrátora farnosti viz odkaz kontakty.

Ještě jednou děkujeme za jakoukoliv finanční pomoc. Náš i Váš kostel je součástí dějin našeho Města a Vaše firma, ale i mi občané a obyvatelé Holýšova,  vytváříme svoji přítomností další etapu života tohoto města.

 

Předem děkujeme za jakoukoliv pomoc  H. Jung